تبلیغات
بسطام فردا

LOGO

 
  • دوشنبه 28 اسفند 1391 - 12:07 ب.ظ
  • دسته بندی :
  • نویسنده: بسطام فردا

14507.jpgاستان سمنان دارای افزون بر یک هزار اثر تاریخی شناسایی شده و بیش از 611 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی است و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی در این استان وجود دارد که به معرفی جاذبه های گردشگری شهرستانهای بسطام و میامی می پردازیم.


شهر نمونه گردشگری بین المللی بسطام

شهر "بسطام" زادگاه و محل آرامگاه عارف بزرگ "بایزید بسطامی" دومین شهر نمونه گردشگری استان سمنان است که در مسیر جاده شاهرود- آزادشهر قرار دارد.این شهر دارای جاذبه های گردشگری تاریخی، طبیعی، عرفانی و مذهبی از جمله آستان مقدس"امامزاده محمد (ع)" است و وجود آرامگاه بایزید بسطامی، آرامگاه عارف بزرگ شیخ ابوالحسن خرقانی، موجب شده تا همه ساله گردشگرانی از کشورهای مسلمان همسایه مانند پاکستان و کشورهای آسیای میانه از این شهر تاریخی مذهبی دیدن کنند.

منطقه نمونه گردشگری جنگل ابر

جنگل زیبا و خوش آب و هوای "ابر" در 40 کیلومتری شمال شرق بسطام از جنگل های بکر و زیبای استان سمنان است.این جنگل در زمره جنگل‌های هیرکانی کشور است و به دلیل اینکه فضای جنگل را پوششی از ابر فرا می گیرد ، جنگل"ابر" نامیده می‌شود، ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما، وجود چشمه سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع را از ویژگی‌های این جنگل است.

منطقه نمونه گردشگری جنگل اولنگ

جنگل "اولنگ" در 80 کیلومتری شمال بسطام واقع شده است، این جنگل دارای درختان جنگلی متنوع و تنوع جانوری است.

منطقه نمونه گردشگری مُجن و آبشار تنگه داستان

شهر "مجن" در فاصله 30 کیلومتری شمال غربی بسطام و در منطقه ای کوهستانی واقع شده است، تنگه معروف "داستان" نیز در فاصله 10 کیلومتری شهر مجن قرار گرفته و آبشار این تنگه در زمره جاذبه‌های طبیعی شهرستان بسطام محسوب می شود، پوشش گیاهی و جانوری متنوع و آب و هوای مطلوب از جاذبه های گردشگری این منطقه است.

علاوه بر این، شهر مجن به عنوان یک منطقه تاریخی در دامنه کوه‌های البرز با ویژگی های منحصر به فرد و معماری خاص به عنوان "ماسوله کویر" شهرت دارد به طوری که بافت قدیمی شهر در شیب ارتفاع شکل گرفته و خانه‌ها به گونه ای ساخته شده که بام هر خانه حیاط خانه‌ای دیگر است.

منطقه نمونه گردشگری خوش ییلاق

پناهگاه حیات وحش "خوش ییلاق" در شمال شرقی شهرستان بسطام قرار دارد و زیستگاه‌های جانوری و پوشش گیاهی این منطقه بسیار متنوع است.این منطقه به دلیل وجود چشم اندازهای متفاوت طبیعی و تنوع اکوسیستمی شامل جنگل، کوهستان، مرطوب خزری، دشت خشک و بیابانی تنوع زیستی ویژه و ارزشمندی دارد و از بی‌نظیرترین پناهگاه‌های حیات وحش ایران است.

منطقه نمونه گردشگری فرحزاد، تاش و چشمه هفت رنگ

منطقه "فرحزاد" ، "تاش" و "چشمه هفت رنگ" از جمله جاذبه‌های گردشگری بسطام محسوب می‌شوند، چشمه هفت رنگ به دلیل تنوع رنگ آب چشمه های جاری از مواد معدنی با خواص درمانی، از دیرباز مورد توجه اهالی منطقه بوده است. "فرحزاد" نیز به دلیل سرسبزی مزارع و باغ‌های منطقه به این نام معروف است.

منطقه نمونه گردشگری قطری

منطقه"قطری" در شهرستان بسطام و نزدیک روستای ابر واقع شده است، این منطقه از بارش سالانه نسبتاً مطلوبی برخوردار بوده و به دلیل اقلیم معتدل و نسبتا مرطوب، پوشش گیاهی آن زیبا و چشم نواز است.همچنین وجود آستان مقدس امامزاده سراوین قطری بر گردشگری مذهبی – طبیعی این منطقه افزوده است.

جاذبه های گردشگری شهرستان میامی

منطقه نمونه گردشگری دشت آفتابگردان و شقایق های کالپوش

یکی از مناطق جاذب گردشگری شهرستان میامی دشت آفتابگردان و شقایق در منطقۀ کالپوش است که نمایش منحصر به فرد گل‌های شقایق در منطقه از بیستم اردیبهشت ماه تا پایان خرداد جلوه زیبایی به ناحیه سرسبز کالپوش می‌دهد و گردشگران بسیاری را به این منطقه جلب می‌کند، گل‌های آفتابگردان نیز که بیشتر در دشت "دانیال" تا ارتفاعات روستای"کُرنگ" می‌روید، در ماه های مرداد و شهریور به گل نشسته و زیبایی این منطقه را دوچندان می‌کند.

منطقه نمونه گردشگری عباس آباد

"عباس آباد" روستایی قدیمی در جوار مسیر ارتباطی میامی به سبزوار قرار دارد. مهم‌ترین جاذبه این روستا‌، کاروانسرای شاه عباسی و دیگر بناهای تاریخی است. کاروانسراهای بزرگ "میاندشت"، "میامی"، "عباس آباد" و "الحاک" و نیز مسجد جامع فرومد مهم ترین بناهای تاریخی در مسیر ارتباطی میامی –سبزوار است.

منطقه نمونه گردشگری جنگل دشت شاد

جنگل"دشت شاد" در 100 کیلومتری شمال شهرستان میامی واقع شده است و تنوع گونه‌های جنگلی، طبیعت و چشم‌انداز زیبا از ویژگی‌های این منطقه به شمار می‌رود.

منطقه نمونه گردشگری جنگل و آبشار نام نیک

جنگل‌های "نام نیک" و "حسین آباد" در حوزه استحفاظی شهرستان میامی و در آبریز شمالی استان قرار دارند، به طوری که واقع شدن این منطقه در مجاورت چند منطقه نمونه دیگر بر جذابیت آن افزوده است.

با اقتباس از خبرگزاری ایسنابرچسب ها : بسطام , شهرستان بسطام , میامی , شهرستان میامی , بایزید , بایزید بسطامی , شیخ ابوالحسن , جنگل , ابر , جنگل ابر , دشت شاد , شقایق , اولنگ ,

آخرین مطالب

 
» غبار فراموشی بر چهره تکیه مزج نشست/ تخریب به جای تعمیر ( چهارشنبه 11 اسفند 1395 )
» خلاق؛ واژه گم شده از گردشگری ایران/ پتانسیل صنایع، شهرها و اقشار خلاق می تواند حرکت کُند گردشگری را سرعت بخشد. ( چهارشنبه 11 اسفند 1395 )
» ریاست شورای شهر بسطام: نمره شهردار بسطام در عملکرد، نمره بالای 20 می باشد ( سه شنبه 10 اسفند 1395 )
» فصل الخطاب قانون است و شهرستان بسطام اجرا خواهد شد/ارتقاء بسطام نسبت مستقیم با ارتقاء شاهرود دارد ( سه شنبه 10 اسفند 1395 )
» تیم سه گانه شهرستان بسطام بر سکوی سوم کشور ایستاد ( شنبه 7 اسفند 1395 )
» راه طولانی مجموعه تاریخی منحصر بفرد بسطام برای ثبت جهانی ( چهارشنبه 4 اسفند 1395 )
» سایمون گفت می توانی ورودی المپیك 2018 را بگیری ( یکشنبه 9 اسفند 1394 )
» وقتی حقیقت از دست وزارت کشور هم در می رود!! ( سه شنبه 1 دی 1394 )
» نشست خبری شهردار و رییس شورای شهر بسطام با اصحاب رسانه +تصاویر ( جمعه 9 مرداد 1394 )
» بسطام در کش و قوس ثبت جهانی است/ بازدید متوسط سالانه ۸۰۰ توریست خارجی ( جمعه 9 مرداد 1394 )
» مقدمات دفن پروفسور شهریار عدل در مجموعه تاریخی بسطام فراهم می شود ( جمعه 5 تیر 1394 )
» قلعه نو خرقان ،روستای هدف گردشگری ( جمعه 25 اردیبهشت 1394 )
» مجموعه فرهنگی -تفریحی کهکشان بسطام نیازمند توجه ویژه مسؤولین ( جمعه 25 اردیبهشت 1394 )
» جاده جنگل ابر ،آری یا خیر ؟! ( جمعه 22 اسفند 1393 )
» جشن سالروز صبوری و متانت مردم مظلوم شهرستان بسطام +درددلی کوتاه با رییس دولت تدبیر و امید ( جمعه 5 دی 1393 )

نویسندگان

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


سایت خبری تحلیلی شهرستان بسطام

ایجاد کننده وبلاگ : بسطام فردا