تبلیغات
بسطام فردا

LOGO

 
  • پنجشنبه 5 اردیبهشت 1392 - 10:52 ق.ظ
  • دسته بندی :
  • نویسنده: بسطام فردا

شهر تاریخی بسطام در استان سمنان در گذشته از بلاد مهم ایالت قومس یا کومش بوده که در قرن‌های متمادی، راه ارتباطی شرق و غرب از این شهر می‌گذشت...

شهر تاریخی بسطام در استان سمنان در گذشته از بلاد مهم ایالت قومس یا کومش بوده که در قرن‌های متمادی، راه ارتباطی شرق و غرب از این شهر می‌گذشت. از آن تاریخ پرهیمنه و با ارزش حالا هفت بنای تاریخی زیبا برجا مانده است؛ آثاری که به مجموعه بسطام شهره هستند؛ بقعه امامزاده محمد، آرامگاه بایزید بسطامی، مسجد بایزید، ایوان الجاتیو، مسجد جامع بسطام، مدرسه شاهرخیه، صومعه بایزید، برج کاشانه و مسجد و منار سلجوقی. همه این آثار در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده‌اند.


این بناها از دوران ایلخانیان به این سو برجای مانده‌اند. با این حال اما آن‌گونه که خبرگزاری میراث گزارش داده است دیواره‌های این بنای آجری و زیبا هر ساله در مناسبت‏های مختلف مذهبی و دینی از انواع پارچه‌نوشته‌ها و بنرهای مناسبتی پوشیده می‌شود. اغلب این بنرها و پارچه‌نوشته‌ها بدون در نظر گرفتن اصول حفاظتی به وسیله میخ به آجرهای 800 ساله این بنا آویزان می‌شود.طیفور ابن‌عیسى‌ابن‌آدم‌ابن‌سروشان، مشهور به بایزید بسطامى، از مشایخ بزرگ صوفیه و از مشهورترین عرفاى ایران است. از زندگى او اطلاع چندانى در دست نیست و زندگینامه‌اش با افسانه‌ها درآمیخته است. گفته می‌شود جدش گبر و از بزرگان بسطام بوده و مسلمان شد. بایزید بعد از مدت‌ها سیاحت و ریاضت کشیدن، به بسطام بازآمد، بیشتر عمر خود را در آنجا گذرانید و در همان‌جا درگذشت. وى شخصا اثرى از خود بر جا نگذاشت.
این در حالی است که در سال 1383 توسط مدیران وقت میراث فرهنگی استان سمنان این مجموع آثار برای ارایه از سوی ایران به یونسکو جهت ثبت در فهرست آثار جهانی پیشنهاد شد، اگرچه این موضوع نه آن زمان و نه در سال‌های پس از آن جدی گرفته نشد اما آن‌گونه که کارشناسان میراث تاریخی و فرهنگی می‌گویند اگر این مجموعه آثار تاریخی خوب حفاظت و مرمت و معرفی می‌شد، برای ثبت در فهرست آثار جهانی گزینه‌ای مناسب بود.
وقتی مجموعه آثار تاریخی بسطام برای ثبت در فهرست یونسکو پیشنهاد می‌شد «ابوالفضل مرتضایی»، رییس وقت اداره میراث فرهنگی استان سمنان در این‌باره گفته بود: «این مجموعه یکی از شاخص‌ترین آثار هنری و ملی ایران است و اهمیت خاصی دارد. پیشنهاد ثبت جهانی این مجموعه نیز به دلیل اهمیت ویژه‌ای است که بناهای این مجموعه دارد.» وی درباره اهمیت این بناها گفت: «این مجموعه به لحاظ تاریخی اهمیت ویژه‌ای دارد و بخشی از تاریخ فرهنگی زمان خود را نشان می‌دهد. این مجموعه جزو شاخص‌ترین بناهای دوران خود است و در شمار آثار منحصربه‌فرد میراث فرهنگی کشور قرار دارد.» رییس اداره میراث فرهنگی استان سمنان همچنین با اعلام آماده بودن مدارک این مجموعه برای ارایه به یونسکو به منظور ثبت جهانی گفته بود: «این مجموعه به لحاظ مدارک ثبتی مشکلی ندارد. تمام مدارک تاریخی آن آماده است. تنها شاید پیشنهاد ثبت این شهر به یونسکو نیازمند حفاری‌هایی در منطقه باشد.»در همین حال اما اگرچه کارشناسان میراث تاریخی مجموعه بسطام را از نادرترین آثار تاریخی ایران می‌دانند و ارزش‌های آن به لحاظ فرهنگی را برای کشور ایران ذی‌قیمت، اما مجموعه بسطام و هر مجموعه دیگری برای ثبت شدن در فهرست میراث جهان به شاخصه‌های دیگری نیز نیازمند است، بر اساس قوانین یونسکو مثلا این مجموعه‌ها باید در فرهنگ جهانی نقش پررنگی داشته، یا اینکه در آن نبوغ بشری به کار رفته باشد. در کنار این موارد بنایی که قرار است ثبت جهانی شود باید متعلق به تمدن‌هایی باشد که در دوره‌های مختلف تاثیرگذار بوده‌اند یا اینکه متعلق به شهرهای تاریخی باشند که به لحاظ معماری دارای حیات هستند.برچسب ها : بسطام , شهرستان بسطام , میراث , میراث فرهنگی , ثبت جهانی ,

آخرین مطالب

 
» غبار فراموشی بر چهره تکیه مزج نشست/ تخریب به جای تعمیر ( چهارشنبه 11 اسفند 1395 )
» خلاق؛ واژه گم شده از گردشگری ایران/ پتانسیل صنایع، شهرها و اقشار خلاق می تواند حرکت کُند گردشگری را سرعت بخشد. ( چهارشنبه 11 اسفند 1395 )
» ریاست شورای شهر بسطام: نمره شهردار بسطام در عملکرد، نمره بالای 20 می باشد ( سه شنبه 10 اسفند 1395 )
» فصل الخطاب قانون است و شهرستان بسطام اجرا خواهد شد/ارتقاء بسطام نسبت مستقیم با ارتقاء شاهرود دارد ( سه شنبه 10 اسفند 1395 )
» تیم سه گانه شهرستان بسطام بر سکوی سوم کشور ایستاد ( شنبه 7 اسفند 1395 )
» راه طولانی مجموعه تاریخی منحصر بفرد بسطام برای ثبت جهانی ( چهارشنبه 4 اسفند 1395 )
» سایمون گفت می توانی ورودی المپیك 2018 را بگیری ( یکشنبه 9 اسفند 1394 )
» وقتی حقیقت از دست وزارت کشور هم در می رود!! ( سه شنبه 1 دی 1394 )
» نشست خبری شهردار و رییس شورای شهر بسطام با اصحاب رسانه +تصاویر ( جمعه 9 مرداد 1394 )
» بسطام در کش و قوس ثبت جهانی است/ بازدید متوسط سالانه ۸۰۰ توریست خارجی ( جمعه 9 مرداد 1394 )
» مقدمات دفن پروفسور شهریار عدل در مجموعه تاریخی بسطام فراهم می شود ( جمعه 5 تیر 1394 )
» قلعه نو خرقان ،روستای هدف گردشگری ( جمعه 25 اردیبهشت 1394 )
» مجموعه فرهنگی -تفریحی کهکشان بسطام نیازمند توجه ویژه مسؤولین ( جمعه 25 اردیبهشت 1394 )
» جاده جنگل ابر ،آری یا خیر ؟! ( جمعه 22 اسفند 1393 )
» جشن سالروز صبوری و متانت مردم مظلوم شهرستان بسطام +درددلی کوتاه با رییس دولت تدبیر و امید ( جمعه 5 دی 1393 )

نویسندگان

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما


سایت خبری تحلیلی شهرستان بسطام

ایجاد کننده وبلاگ : بسطام فردا